Jeden plastový květináč jsem si nedávno koupila, že na něm vyzkouším, jestli metoda, kterou chci použít, opravdu na plast bude fungovat.
A zdá se, že ano! :-) Akorát jsem zatím nevyzkoušela, zda by květináč vydržel i na dešti, zda by se patina nesmyla a neopadala.....zatím to nebudu riskovat, nechci si zničit tuto už hotovou a "starou" zahradní vázu, které se v kamenném nebo terakotovém originále říká "váza Medici" podle prastarého rodu vládců mé milované Florencie.
Na první fotce vidíte původní vázu v plastu. Stála pár korun oproti drahým kamenným, které u nás sice dostupné jsou, ale jsou tak těžké, že i s dopravou by stály majlant. Takže zatím vyzkouším plast a třeba někdy dojde i na originál....:)
A co jsem potřebovala:
stěrkový tmel Prolux z Hornbachu
jemný písek
vodu
štětec
akrylová barva
hlína
Nejdřív jsem plast na váze přebrousila, abych hladkou plochu narušila a nátěry lépe držely. Pak jsem ji natřela tmelem, do kterého jsem přidala lžíci jemného písku, trochu vody a pořádně promíchala. Po nanesení tmelu jsem vázu nechala pořádně proschnout. Pokud chcete, můžete udělat druhou vrstvu. Já mám jenom jednu, ale dost silnou, asi tak 1-2 mm.
Po zaschnutí tmelu jsem celou vázu natřela akrylovou barvou ve světle šedém odstínu a opět nechala zaschnout.
Pak jsem vzala jemný brusný papír a celou vázu přebrousila. Nemusíte se toho bát, tmel na plastu opravu drží a broušení vydrží. Brousila jsem tak, aby vznikl dojem patiny a váza měla v některých místech hrubší nerovnou strukturu a barevnost.
No a na závěr krok, který mě na Pinterestu hodně překvapil. Hlína! Vezměte si na to rukavice a do dlaní naberte hlínu a tu vetřete do povrchu vázy. Na úplný konec přebytečnou hlínu vykartáčujte. Váza tak dostane ještě omšelejší vzhled:)
Počasí nám zatím stále nepřeje, ale na různé tvoření je jako stvořené.
Pokud se do patinování pustíte, tak ať se daří!:-)
Vypadá skutečně skvěle, Jani!
OdpovědětVymazatPosílám pozdravy, Helena
Vypadá tedy moc dobře !
OdpovědětVymazatHezké dny!
Hanka
Já bych to tedy nepoznala od staré vázy. Vypadá to vážně výborně! Myslela jsem si z fotografií, že je to tak 10 let stará váza která má už něco za sebou. Nedávno jsem vlastně viděla nějakou takovou podobný květináč na jednom eshopu, kdy za to chtěli poměrně dost peněz.
OdpovědětVymazatTobě to jde asi samo! Opravdu obdivuju tyhle DIY věci a jsi šikovná. Já kdysi zkoušela malovat na truhlíky a to mi moc nešlo, asi nejsem takhle zručná. Máš i nějaké vázy doma? Já si koupila asi 3 přes https://www.planetaoken.cz/clanek/6-kroku-k-vysnene-pergole-na-co-nezapomenout/ a jsem velice spokojená. Líbí se mi barevné vázy a výběr je tady opravdu velký.
OdpovědětVymazatZdravím, moc děkuji za zajímavý tip. Také jsme se rozhodli zahradu zase trochu oživit a dát jí novou podobu. Já si vzala na starosti výzdobu a záhonky, které jsem se postupem času snažila dát do hromady. Naopak manžel se rozhodl postavit pergolu a ze zbytků dřeva vyrobit pro děti domek na stromě, který si tak dlouho přály.
OdpovědětVymazatZdravím. Ze začátku bych chtěl říci, že nádherně fotíte. Chtěl bych se ale ještě zeptat, prošel váš dům rekonstrukcí? Pokud ano, poradila byste mi, jestli se to vyplatí? Přemýslím, jestli totiž investovat do rekonstrukce bytu Praha, a hodila by se mi rada. Předem moc díky.
OdpovědětVymazatMám ráda tento styl bydlení, proto taky bydlím na samotě u lesa, kde mám velikou zahradu. Nedávno jsem se rozhodla vrátit se k včelaření, a tak jsem si pořídila úly a doplňky k úlům, abych měla vše pro začátek. Úly jsem postavila na louku k lesu a moc se těším až budu stáčet svůj první lesní med.
OdpovědětVymazat